SA Community Achievement Award 2017 finalists announced

Winners at the SA Community Achievement Awards in 2016. Photo: Awards Australia

Winners at the SA Community Achievement Awards in 2016. Photo: Awards Australia

Judging has taken place for the 2017 South Australian Community Achievement Awards and the organisation has announced this year’s finalists.

The finalists will be presented and winners announced at an Awards Gala Presentation Dinner at the Hilton Adelaide on Friday, November 17.

Community members, including friends and colleagues of each finalist, are invited to share this special occasion.

Tickets are $115 each, which includes a three course meal, beverages and entertainment. They can be purchased online at awardsaustralia.com/sacaa.

Prime Super Agricultural Innovation Award

  • Caitlin Byrt, Westbourne Park
  • Melissa Rebbeck, Goolwa
  • Rural Directions Pty Ltd, Clare

Alzheimer’s Australia SA Dementia Care Excellence Award

  • Barunga Village, Port Broughton
  • Dementia Friendly Communities Committee, Nuriootpa
  • Matthew Flinders Home Inc, Port Lincoln
  • Southern Services Reform Group, Noarlunga Centre

Caravan and Camping Industries Association of SA Tourism Award

  • Blinman Heritage Mine, Blinman
  • Paddle Steamer Marion, Mannum
  • Segway Sensation SA, Seppeltsfield

Carers SA Carer Achievement Award

  • Anne Barbara, Warradale
  • Christine Flynn, Plympton
  • Ian Ward, Parafield Gardens
  • Patricia Sutton, Semaphore

Rural Doctors Workforce Agency Rural Community Health and Wellbeing Award

  • AMSS APY-Exchange, St Peters
  • Northern Passenger Transport Network, Melrose
  • The Postnatal Project, Port Lincoln

Jones Harley Toole Community Road Safety Award

  • Kidsafe SA, North Adelaide
  • Mark Crawford - Sober Driver Program, Georgetown
  • Tailem Bend Football Club

Prime Super Employer Excellence in Aged Care Award

  • Ananda Findon, Findon
  • Edenfield Family Care, Parafield Gardens
  • Helping Hand Aged Care Inc, Tranmere
  • Multicultural Aged Care Inc, Mile End

Flinders Foundation Leadership and Innovation in Health Award

  • Determined2, West Lakes
  • Sarah Hammond, Echunga
  • WCYS Partnership with Mentally Fit Eyre Peninsula, Port Lincoln

Ricoh Australia Customer Service Award

  • 1802 Oyster Bar and Bistro, Coffin Bay
  • Mercury Cinema Seniors on Screen - Gail Kovatseff, Morphett Vale
  • Tyson Grubb - Instrument Choice, Dry Creek

TAFE SA Connecting Communities Award

  • Adelaide T12 Cricket Nations Cup 2017, St. Clair
  • Major General (Rtd.) Vikram Madan, Northgate
  • Rubys Advisory Group, Adelaide
  • Samuel Page, Uraidla

For more information about the finalists or purchasing tickets, contact the awards office on 8132 0753.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop